Web o bydlení pro každého

<< zpět


Stěhujeme se do nového. Co je nutné zařídit?

A je to tady. Konečně máte svůj vysněný byt. Podepsali jste kupní smlouvu a těšíte se do nového. Hlavu máte plnou nápadů, jak si své nové hnízdečko pěkně zařídíte, avšak po návalu prvotní euforie a radosti často přichází obavy. Čeká na vás velká akce zvaná stěhování. Ta je spojena nejen s přesunem všech věcí, ale také se změnou adresy a tudíž i další administrativou. Bojíte se, abyste cestou nic nezničili a nezapomněli zařídit vše potřebné. Stěhování do nového bytu je zkrátka adrenalin. Co musíte všechno udělat, když se stěhujete?

Stěhování si dobře zorganizujte

Každé stěhování je vždy trochu náročné na nervy a čas. Jedno otřepané úsloví dokonce říká, že je lepší vyhořet, než se stěhovat. Nemusí to být pravda, pokud si vše dopředu naplánujete a vhodně zorganizujete. Nejprve promyslete jednotlivé kroky, co napřed, co potom a stanovte si harmonogram prací. Uvidíte, že se vám to vyplatí. Jestliže budete mít ve všem chaos a zmatek, zbytečně si zkomplikujete život. Dokonce existují firmy, které vás přestěhují sami a vy nemusíte ani hnout prstem. Uvažte, zda využijete jejich služby. V opačném případě se směle pusťte do práce.

Stěhujte se efektivně - krabice a popisky

Je v podstatě jedno, kolik věcí máte ve starém bytě, nejlepší je začít chystat vše postupně. Přineste si domů dostatečně pevné krabice a pytle, určitě se budou hodit bedny od banánů, plastové přepravky, fixační a bublinkové folie, i obyčejné noviny.

Začít byste měli vyklízením a dát na stranu vše, čeho se chcete zbavit. Proberte šatstvo, které už nenosíte, knihy, poznámky ze studií, rozbité hračky, potlučené nádobí, staré krámy ze sklepa a spoustu jiných drobností, co už stejně nikdy nepoužijete. Dobře popřemýšlejte, jaký nábytek si s sebou vezmete a kterého bude lépe se zbavit. Všechny nepotřebné věci vyhoďte do speciálních kontejnerů, případně věnujte charitě, kamarádům či známým. Pokud ale budete v této přípravné fázi bezradní, můžete se přímo obrátit na profesionály ve vyklízení. Nepůsobí jen ve velkých městech a třeba vyklízení Šumperk je toho názorným příkladem. Jednoduše můžete využít spolehlivé služby jak malých, tak i velkých firem, které vám s náročnou prací pomohou.

Jakmile bude vše nepotřebné z bytu pryč, můžete začít balit. Nenechávejte to ale na poslední chvíli a začněte s dostatečným předstihem. Vždy je lepší nechat si nějakou časovou rezervu. Krabice a obaly popište a zejména výrazně označte bedny s křehkým obsahem (sklo, keramika, porcelán). Nábytek na citlivých místech obalte fólií, stejně tak sedačku, matrace, aby jste je ochránili proti vlhkosti. Máte-li vše připraveno, můžete už jen vyčkat na den D. Rychlý přesun může začít. Buď si nachystejte pevné svaly a vše převezete jen s pomocí kamarádů nebo si rovnou objednejte zkušené stěhováky. Druhá varianta se vám možná trochu prodraží, ale máte jistotu, že se nic nezničí a celá akce proběhne rychle a hladce.

Přestěhováním věcí zdaleka nic nekončí

Stěhování do nového bytu není jen o přesunu osobních věcí a nábytku, ale souvisí s ním i spoustu věcí týkající se změny adresy. Pokud chcete mít v novém místě bydliště i trvalou adresu, musíte se vydat na úřady. Změnu adresy je pak nutné nahlásit na řadě míst - zaměstnavateli nebo škole, na poště, zdravotní pojišťovně, správě sociálního zabezpečení, u podnikatelů na živnostenský a finanční úřad, praktickému lékaři, u zubaře, bance a každé společnosti, u které máte půjčku nebo pojištění.

Další administrativní záležitostí jsou dodavatelé energií. Ve starém bytě je nutné plyn a elektřinu odhlásit a v novém přepsat odběrné místo na sebe. Původní majitel by měl odběr plynu a elektřiny odhlásit nejpozději 15 dnů před dnem vašeho stěhování. Dodavatelé totiž potřebují nejméně 10 pracovních dnů, aby vše dokázali vyřídit. Zároveň je třeba včas zařídit opětovné připojení na vás, abyste nebyli odpojeni od distribuční sítě a zbytečně nečekali. Přitom nemusíte zůstávat u stejné společnosti jako původní majitel. Aktuálně na trhu působí nespočet dodavatelů, jejichž ceny si lze porovnat prostřednictvím webových kalkulaček.

Jakmile bude vše úspěšně za vámi, můžete si naplno užívat nového bydlení a postupně si jej ještě více vylepšit.


<< zpět

publikováno: 05.10.2017


© WEBDESIGN BY www.na-bydleni.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace